انتخاب کلمه عبور مناسب

مهمترین عامل در حفظ امنیت حساب کاربری شما انتخاب کلمه عبور(password) مناسب می باشد. در صورتیکه کلمه عبور انتخابی ساده بوده و در دسترس دیگران قرار گیرد امکان دسترسی به اطلاعات شما و همچنین امکان سوء استفاده از حساب کاربری شما وجود دارد. برای مثال برخی برای به دست آوردن حساب های کاربری به منظور ارسال هرزنامه اقدام به تست کلمات عبور ساده می کنند و در صورت ساده بودن کلمه عبور شما، می توانند اقدام به ارسال هرزنامه از طریق حساب کاربری شما نمایند. از آنجا که در این موارد امنیت و اعتبار کل سیستم پست الکترونیک دانشگاه مورد لطمه قرار می گیرد مرکز کامپیوتر اقدام به بستن حسابهای کاربری سوء استفاده شده خواهد نمود.
منزل مسکونی شما درب و پنجره هایی دارد که اغلب هنگام شب و یا در مواقعی که به مسافرت می روید آنها را بسته و در شرایطی قفل هایی هم به آنها اضافه می کنید. یقینا از یک کلید برای قفل همه دربها استفاده نمی کنید و هرگز کلید ها را در اختیار افراد نا آشنا نخواهید گذاشت. همچنین کلیدها زیر فرش یا کنار باغچه حیاط مخفی نمی کنید. پس چرا با رمز عبور خود (password) اینگونه رفتار می کنید؟ برای دسترسی به سرویسهای مختلف کامپیوتر و شبکه معمولا برای شما رمزهای عبور مختلفی در نظر گرفته می شود و شما باید همانند کلید دربهای منزل از آنها محافظت کنید. برای یک لحظه به کلید ورودی منزل دقت کنید، بدون شک از بقیه کلید ها پیچیده تر و گرانتر است، بنابراین باید هنگام انتخاب رمز ورودی کامپیوتر خود موارد ایمنی را بیشتر رعایت کنید. معمولاشما می توانید password ورودی کامپیوتر خود را به هر اندازه که می خواهید پیچیده انتخاب کنید، اما دقت داشته باشید که باید بتوانید همواره به روشی آنرا بخاطر بیاورید. این روش نباید همانند گذاشتن کلید درب ورودی منزل زیر فرش جلوی درب یا کنار باغچه به گونه ای باشد که سارق به سادگی بتواند آنرا پیدا کند. سارقان اینترنتی همانند سارقان منزل حرفه ای هستند بخصوص اگر با شما آشنایی داشته باشند. آنها با استفاده از تجاربی که دارند بسادگی گزینه هایی که می تواند ورود آنها به کامپیوتر شما را ممکن سازد حدس می زنند، بخصوص اگر با خصوصیات اخلاقی و زندگی شما آشنا باشند
.

اگر مواردی که در زیر به آنها اشاره می شود را رعایت کنید می توانید تقریبا مطمئن باشید که password کامپیوتر شما به این راحتی ها توسط یک سارق قابل حدس زدن نخواهد بود:

1- یک روش مناسب برای انتخاب رمز عبور، استفاده از یک واژه فارسی به زبان انگلیسی است، چون هم از پیچیدگی لازم برخوردار می باشد و هم به یاد شما می ماند مانند parandeye-abi یا yek-rooze-garm
2- رمز باید به اندازه کافی قوی باشد. در اینجا قوی بودن به معنای طولانی بودن رمز است.  انتخاب یک جمله نه بصورتی که معمولآ آنرا می نویسیم می تواند گزینه مناسبی باشد.
3- رمز باید یگانه باشد. گزینه هایی مانند 123 یا test یا نام کاربری یا نام کوچک یا نام فامیلی شما و.. گزینه هایی آشنا برای همگان است، هرگز از آنها استفاده نکنید. برای گرفتن ایده به سراغ مواردی بروید که به فکر هیچ کس نمی رسد.
4- رمز باید کاربردی باشد. کاربردی به این معنا که بخاطر سپردن آن ممکن و ساده باشد. این اتفاق بارها رخ داده که کاربر رمز را به گونه ای انتخاب می کند که بعدها توانایی به یاد آوردن آنرا ندارد لذا مجبور می شود آنرا جایی یادداشت کند.
5- رمز باید طول عمر کوتاه داشته باشد. بازه زمانی تعویض رمز کاملا به نوع کاربری کامپیوتر و موقعیت شغلی شما دارد. اگر مسئولیت مهمی دارید و اطلاعات قیمتی در کامپیوتر خود نگه داری میکنید ترجیح بر آن است که در فاصله های کوتاه - حداقل هر یک یا دو ماه رمز عبور خود را تغییر دهید.

تماس با مرکز

  • نشانی : ايران، تهران، ميدان رسالت، خیابان هنگام، خیابان دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ايران
  • پاسخگویی مشکلات: تلفن مستقیم ۷۳۲۲۵۹۵۹ ۹۸۲۱+ تلفن داخلی ۵۹۵۹
  • فکس: ۷۳۰۲۱۲۰۰ ۹۸۲۱+
  • ایمیل: its [at] iust.ac.ir
  • سیستم پشتیبانی: http://support.iust.ac.ir