شبكه خصوصي مجازي يا VPN ، شبكه ای اختصاصی بوده كه ازیك شبكه عمومی ( عموما" اینترنت ) ، برای ارتباط با سایت های از راه دور وارتباط كاربران با یكدیگر، استفاده می نماید. وقتي از روي دستگاه خود به يك سرور در اينترنت وصل مي شويد، اطلاعات ارسالي و دريافتي شما از مسيرهاي گوناگون و از چندين سايت و سرويس دهنده متفاوت عبور مي كنند كه در اين حالت دو مشكل زير به وجود مي آيد:

 • اطلاعات ارسالي شما در اين مسير توسط افراد گوناگون قابل خواندن و كنترل مي باشد
 • در صورتيكه به شبكه يك سازمان وصل مي شويد نمي توانيد از مزاياي  شبكه داخلي (اينترانت) آن استفاده نماييد  زيرا شما به شبكه خارجي (اكسترانت)  سازمان وصل شده ايد.

VPN امكان برطرف كردن هر دو مشكل فوق را براي شما پديد مي آورد.

مزاياي استفاده از VPN‌ دانشگاه

 1. VPN اين امكان را به وجود مي آورد كه تمامي ارتباط شما تا دانشگاه رمز شود بنابراين حتي اگر از پروتكلهاي نا امن مانند FTP استفاده نماييد مي توانيد به امنيت اطلاعات خود در طول مسير اطمينان بيشتري داشته باشيد.
 2. در صورتيكه بخواهيد از امكانات اينترانتي كه فقط از داخل دانشگاه  قابل دسترسي هستند استفاده نماييد مي توانيد از VPN‌استفاده نماييد. براي مثال بانكهاي اطلاعاتي كتابخانه دانشگاه  صرفا از داخل دانشگاه قابل دسترسي است.  با استفاده از اين سرويس  مي توانيد به اين بانكها دسترسي داشته باشيد حتي اگر از خارج دانشگاه  متصل شده باشيد.

چگونه از اين سرويس استفاده نماييم؟

  برای اتصال به VPN دانشگاه، از نام كاربري و كلمه عبور پرتال مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده نمایید.

جهت اتصال از سیستم عامل ویندوز به VPN دانشگاه، فایل پیوست را دانلود نموده و سپس آنرا اجرا نمایید. حال در پنجره باز شده، نام کاربری و پسورد خود را وارد کرده و در انتها بر روی دکمه Connect کلیک نمایید. برای قطع ارتباط دوباره همان فایل را اجرا کرده و بر روی دکمه Hangup کلیک کنید.

 

جهت اتصال از سیستم های دیگر (اندروید ، لینوکس و ...) می باید از روش همان سیستم عامل برای ساخت اتصال VPN استفاده نمایید. در صورتی که اطلاعات کافی در این موضوع ندارید به راهنماهای موجود بر روی اینترنت مراجعه کنید. اطلاعات مورد نیاز شما برای ساخت به شرح زیر است:

 • پروتکل: L2TP و یا PPTP (ترجیحا L2TP)
 • آدرس سرور: access.iust.ac.ir
 • رمز کلید در صورت نیاز (Preshared Key)  : WSc59XEQLk

   

نکات مهم در استفاده از سرویس VPN دانشگاه:

 1. قبل از استفاده از VPN‌ حتما بايد ارتباط اينترنت شما برقرار باشد. VPN يك ارتباط مجازي بر روي ارتباط اينترنت شما به وجود مي آورد.
 2. اتصال به VPN از داخل دانشگاه و یا اینترانت  امکان پذیر نیست و تنها از اینترنت می توانید به این سرویس وصل شوید.
 3.  به دلیل اینکه اکثر مشکلات پیش آمده برای اتصال به سرویس VPN (فیلترینگ، شبکه ISP ها، تنظیمات ویندوز کاربران و ..) نامرتبط با دانشگاه می باشد و به دلیل عدم وجود پرسنل برای پاسخگویی به تعداد زیاد کاربران این سرویس، از پاسخگویی به مشکلات عدم اتصال شما معذوریم. این سرویس دائما از نظر سالم بودن چک می شود. لذا در صورت عدم اتصال به VPN یک بار دیگر راهنمایی های موجود در سایت را به دقت مطالعه فرمایید.
 4.  سرویس دریافت مقالات، مربوط به کتابخانه مرکزی می باشد. لذا در صورت وجود اشکال یا سوال در این مورد با کتابخانه مرکزی تماس حاصل فرمایید.

تماس با مرکز

 • نشانی : ايران، تهران، ميدان رسالت، خیابان هنگام، خیابان دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ايران
 • پاسخگویی مشکلات: تلفن مستفیم ۷۳۲۲۵۹۵۹ ۹۸۲۱+ تلفن داخلی ۵۹۵۹
 • فکس: ۷۳۰۲۱۲۰۰ ۹۸۲۱+
 • ایمیل: its [at] iust.ac.ir
 • سیستم پشتیبانی: http://support.iust.ac.ir