شبكه خصوصي مجازي يا VPN ، شبكه ای اختصاصی بوده كه ازیك شبكه عمومی ( عموماً اینترنت ) ، برای ارتباط با سایت های از راه دور وارتباط كاربران با یكدیگر، استفاده می نماید. وقتي از روي دستگاه خود به يك سرور در اينترنت وصل مي شويد، اطلاعات ارسالي و دريافتي شما از مسيرهاي گوناگون و از چندين سايت و سرويس دهنده متفاوت عبور مي كنند كه در اين حالت دو مشكل زير به وجود مي آيد:

 • اطلاعات ارسالي شما در اين مسير توسط افراد گوناگون قابل خواندن و كنترل مي باشد
 • در صورتيكه به شبكه يك سازمان وصل مي شويد نمي توانيد از مزاياي  شبكه داخلي (اينترانت) آن استفاده نماييد زيرا شما به شبكه خارجي (اكسترانت)  سازمان وصل شده ايد.

VPN امكان برطرف كردن هر دو مشكل فوق را براي شما پديد مي آورد.

مزاياي استفاده از VPN‌ دانشگاه

 1. VPN اين امكان را به وجود مي آورد كه تمامي ارتباط شما تا دانشگاه رمز شود بنابراين حتي اگر از پروتكل هاي نا امن مانند FTP استفاده نماييد مي توانيد به امنيت اطلاعات خود در طول مسير اطمينان بيشتري داشته باشيد.
 2. در صورتيكه بخواهيد از امكانات اينترانتي كه فقط از داخل دانشگاه  قابل دسترسي هستند استفاده نماييد مي توانيد از VPN استفاده نماييد. براي مثال بانك هاي اطلاعاتي كتابخانه دانشگاه  صرفاً از داخل دانشگاه قابل دسترسي است. با استفاده از اين سرويس مي توانيد به اين بانك ها دسترسي داشته باشيد حتي اگر از خارج دانشگاه  متصل شده باشيد.
 3. در صورتیکه بخواهید از بیرون به هاست های محاسباتی مرکز یا دانشکده خود وصل شوید می بایداز VPN دانشگاه استفاده نمایید.

چگونه از اين سرويس استفاده نماييم؟

توجه: سامانه جدید VPN به علت مشکلات کاربران در اتصال راه اندازی شده است. دسترسی به سامانه قدیمی حذف شده است.

  برای اتصال می باید کلاینت VPN سازگار با سیستم عامل خود را از منوی کنار صفحه دانلود و نصب نمایید. اتصال VPN بدون نصب کلاینت انجام پذیر نیست.

توجه: در منوی کناری این صفحه، برای تسهیل کار کاربران ، کلاینت VPN برای تعداد از سیستم عامل ها قرار داده شده  است. در صورتی که در نصب کلاینت ها به مشکل بر خوردید و یا کلاینت مناسب سیستم عامل خود را پیدا نکردید، نرم افزار Forticlient VPN مناسب را از این صفحه  دانلود کنید. همچنین جدید ترین نسخه های این نرم افزار از همان سایت قابل دانلود هست.

در تنظیمات کلاینت نوع سرور را SSL VPN و آدرس سرور را برابر با vpn.iust.ac.ir قرارد دهید. همچنین از نام كاربري و كلمه عبور پرتال مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده نمایید.

 

 

نکات مهم در استفاده از سرویس VPN دانشگاه:

 

 1. قبل از استفاده از VPN‌ حتما بايد ارتباط اينترنت شما برقرار باشد. VPN يك ارتباط مجازي بر روي ارتباط اينترنت شما به وجود مي آورد.
 2. اتصال به VPN از داخل دانشگاه و یا اینترانت امکان پذیر نیست و تنها از اینترنت می توانید به این سرویس وصل شوید.
 3.  در صورتی که بعد از اتصال به VPN وارد اینترنت دانشگاه شدید، حتما قبل از قطع اتصال VPN، از اینترنت دانشگاه خارج (logout) شوید، در غیر اینصورت حجم حساب کاربری شما توسط کاربرانی که بعد از شما به VPN وصل می شوند قابل استفاده خواهد بود.
 4. جهت حفظ امنیت رایانه های کاربران ، صرفاً اتصال به رایانه های عمومی (مانند کلاستر های محاسبانی) و سامانه های دانشگاه و همچنین اینترنت برای دانلود منابع اطلاعاتی امکان پذیر است.
 5.  به دلیل اینکه اکثر مشکلات پیش آمده برای اتصال به سرویس VPN (فیلترینگ، شبکه ISP ها، تنظیمات ویندوز کاربران و ..) نامرتبط با دانشگاه می باشد و به دلیل عدم وجود پرسنل برای پاسخگویی به تعداد زیاد کاربران این سرویس، از پاسخگویی به مشکلات عدم اتصال شما معذوریم. این سرویس دائما از نظر سالم بودن چک می شود. لذا در صورت عدم اتصال به VPN یک بار دیگر راهنمایی های موجود در سایت را به دقت مطالعه فرمایید.
 6.  سرویس دریافت مقالات، مربوط به کتابخانه مرکزی می باشد. لذا در صورت وجود اشکال یا سوال در این مورد با کتابخانه مرکزی تماس حاصل فرمایید.

تماس با مرکز

 • نشانی : ايران، تهران، ميدان رسالت، خیابان هنگام، خیابان دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ايران
 • پاسخگویی مشکلات: تلفن مستقیم ۷۳۲۲۵۹۵۹ ۹۸۲۱+ تلفن داخلی ۵۹۵۹
 • فکس: ۷۳۰۲۱۲۰۰ ۹۸۲۱+
 • ایمیل: its [at] iust.ac.ir
 • سیستم پشتیبانی: http://support.iust.ac.ir