FTP ساده ترين راه براي تبادل فايل از يک کامپيوتر به کامپيوتر ديگر مي باشد.  آدرس سايت FTP دانشگاه به صورت ftp://ftp.iust.ac.ir مي باشد.
به دو طريق شما مي توانيد از اين پروتکل براي انتقال فايل ها استفاده کنيد، يکي از راه مرورگر وب خود و ديگري بکار گرفتن نرم افزار مخصوص FTP که به آنها FTP Client مي گويند. اما براي دسترسي به محتواي دايرکتوري FTP نياز به مشخصه کاربري يعني UserID و کلمه رمز يعني Password داريد که در هر دو روش بايد ابتدا آنها را وارد کنيد و پس از تأييد به انتقال فايل بپردازيد. ورود به بعضي از دايرکتوري هاي FTP براي کليه کاربرها آزاد مي باشد و نيازي به وارد کردن مشخصات کاربري نيست که اصطلاحاً آنرا ورود به صورت گمنام يعني anonymous مي گويند که تنها با وارد کردن آدرس ايميل خود مي توانيد به آن دايرکتوري دسترسي پيدا کنيد. پس از ورود، شما مي توانيد براي انتقال فايل ها از دستوراتي مانند copy paste استفاده کنيد تا فايلي را دانلود و يا از سيستم خود به آن کامپيوتر بفرستيد يعني Upload کنيد، البته اين را در نظر داشته باشيد که در بيشتر سايتها شما مجاز به دانلود هستيد نه آپلود مگر اينکه آن دايرکتوري متعلق به خود شما باشد تا سطح دسترسي شما اجازه به آپلود فايل هم بدهد.

دقت کنيد که آپلود کردن يک فايل بزرگ از طريق مرورگرها توصيه نمي شود چه از لحاظ امنيتي و چه از نظر سالم ماندن فايل که بهتر است در اين موارد از نرم افزارهاي مخصوص استفاده شود. اينگونه برنامه ها در اينترنت بسيار زياد هستند که بعضي از آنها رايگان بوده و بعضي ها را هم بايد خريداري کنيد. پيشنهاد ما به شما، استفاده از مرورگر FireFox و نرم افزار FireFTP‌ مي باشد كه به طور رايگان موجود ميباشد. دو تا از نرم افزارهاي تجاري که بيشترين کاربرد را در بين کاربران دارند عبارتند از: CuteFTP محصول Globalscape و نرم افزار متن باز FileZilla. براي اطلاعات بيشتر و يا دانلود آنها مي توانيد به وب سايت هاي نرم افزار هاي ذکر شده مراجعه کنيد.  توضيحات كاملي در مورد چگونگي استفاده از اين سرويس در قسمت "راهنماي استفاده از سرويس FTP" آمده است. همچنين نرم افزار FileZilla بر روي سايت براي دانلود قرار داده شده است.

 چگونه حساب كاربري FTP خود را فعال نماييم؟

با توجه به فعال سازی سرویس درایو مجازی ، سرویس FTP به کاربران ارائه نمی شود و از این سرویس برای موارد خاص استفاده می شود.

تماس با مرکز

  • نشانی : ايران، تهران، ميدان رسالت، خیابان هنگام، خیابان دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ايران
  • پاسخگویی مشکلات: تلفن مستقیم ۷۳۲۲۵۹۵۹ ۹۸۲۱+ تلفن داخلی ۵۹۵۹
  • فکس: ۷۳۰۲۱۲۰۰ ۹۸۲۱+
  • ایمیل: its [at] iust.ac.ir
  • سیستم پشتیبانی: http://support.iust.ac.ir